6. honvéd gyalogezred
Újabb talányos kép. Vagyis inkább talányos jelvény. A képen ugyanis a feliratok, a dátum minden lényeges információt megad. Egy 1914 augusztus 10-én datált, 14-én Budapesten feladott képeslapot látunk, amit a műhely bélyegzője szerint Szabadkán készítettek. A képen a feladó Homolay Lajos hadnagy látható. A tiszti csákón bal oldalon egy 6-os számú jelvény van betűzve. A szám a 6. honvéd gyalogezredet jelenti. A képet nyilván a mozgósítás napján, a harctérre indulás előtt készíttette a hadnagy úr.
A jelvény ugyanaz lehet, mint amilyet a bejegyzésben bemutatok. Piros zománcozású ezredszám. Ez a jelvény főként azért érdekes, mert a Nagy Háború folyamán az ezredszámokat a legénységi sapkákon látjuk, méghozzá olcsóbb lemez kivitelben, később még olcsóbb viaszosvászonból. A számok viselése a sapkán bal oldalon elvileg kötelező volt. Mivel nem vagyok egyenruha szakértő, ezért mindig meglepődöm, ha ettől eltérő viselést látok. Ilyen volt a 309-es ezred számának felbukkanása a zubbony váll-szalagján.
Ilyen ez a jelvény is, már csak a nagyon korai keltezés miatt is. Külön érdekesség, hogy a bemutatott jelvény hátán nem tű, hanem fül található, méghozzá függőleges irányban. A fület feltehetőleg bedugták a csákó oldalán vágott résbe és a másik oldalon rögzítették valamivel, mondjuk néhány gyufaszállal. De ez így nagyon hevenyészett megoldás lenne. Nem igazán tudom, hogy a rögzítést miként oldották meg.
Véleményem szerint varrással stabilabban és igényesebben lehetett rögzíteni a kívánt ruhadarab anyagához annélkül, hogy azt vágással roncsolták volna.
Igen, ez igaz, de akkor minek rá fül?
Talán egyszerűbb/olcsóbb volt a gyártása ezzel a megoldással?