Körutazás a Monarchiában

Tolmein

Nemrég egy újabb régi talányt sikerült megfejtenem. Nem is egyet, hanem inkább hármat. A következőket:

Mik voltak szervezetileg az úgynevezett „pozíciós ütegek”?

Milyen lövegek tartoztak ezekhez az ütegekhez?

Az egyetlen „Positionsbatterie” jelvény képe melyik frontot ábrázolja, hol volt ez a 3/5-ös üteg?

A tisztánlátás hiányának okát Christian Ortner Militaria Verlagnál megjelent nagy tüzér könyvében találtam meg. Mert ő sem ír a pozíciós ütegekről, mégpedig azért nem, mert ezek körül teljes volt a káosz. A frontvonalak megerősítésére a frontvonalba beépített rohamelhárító lövegeket alkalmazott a Monarchia minden fronton. Ezeket akkor sem vették ki a frontvonalból, amikor az adott frontszakasz legénysége változott. Így a pozíciós ütegek gyakorlatilag elszakadtak saját ezredüktől és dandár- vagy inkább hadosztályközvetlenné váltak. Ezért nincs róluk összegyűjtött, rendszerezett információ.

Ortner könyvében az egyik fotón M 99 mintájú 8 cm-es tábori ágyú látható. A szöveges részben főként a hegyi tüzéreknél értekezik a „pozíciós ütegekről”. Ebből azt a következtetést szűrtem le, hogy ezek a rohamelhárító lövegek kisebb kaliberű, gyakran korszerűtlenebb, régebbi gyártású tábori vagy hegyi ágyúk voltak. Ebből persze az is következik, hogy az „anyaezredeket” elsősorban a tábori ágyús- és a hegyi tüzér ezredek között érdemes keresni.

Vagyis, a 3/5-ös üteg vagy tábori ágyús vagy hegyi ágyús üteg lehetett. A csapatok alkalmazását leíró információ források szerint az 5. tábori ágyús ezredet nem az olasz fronton alkalmazták. Az 5. hegyi tüzér ezredet viszont igen, mégpedig ütegekre bontva. A jelvényen látható hegyi táj miatt gondoltam elsősorban az olasz frontra, bár akár a Kárpátok egyes részei is szóba jöhettek volna. A gyanúmat fokozta, hogy az ábrázolt táj kísértetiesen hasonlított a tolmeini hídfőhöz, aminek a képeit mostanában sokat nézegettem. Főleg az előtérben lévő kisebb hegy emlékeztetett nagyon a Tolmein városka fölött „magasodó” Schlossbergre. A Schlossberg sok leírásban szerepel, mert az előtte húzódó partszakaszon húzódott át a front a nyugati partról keletre, és erről a részről támadták az olaszok a kicsit távolabb lévő hegyláncot, a Vodilt és a Mrzli Vrh magaslatokat.

Már csak azt kellett valahogy bizonyítani, hogy valóban az 5-ös hegyi tüzérektől kerültek ki a környéket védő ütegek. A jelvénykép alapján feltételezhető volt, hogy az üteget a hídfőben magasodó Sveta Maria – Mengore hegyre telepítették, hiszen Tolmein és a környező hegyek onnan látszanak a megfelelő szögben. A Mengore hegyen ma is látható az állások némelyike, a fedezékek bejáratánál emléktáblákat is találunk. Van egy „Positionsbatterie 15 (vagy 1/5)” tábla, de az ellenkező déli irányba néz, onnan nem lehet látni a várost. Lehet látni a neten egy „Geb. Kan. Batterie 4/5” táblát is, ami elvileg a Mengore hegy északi oldalán található.  Ez tehát a kulcs. Az 5. hegyi tüzér ezred három ütege bizonyítottan a 15. hegyi dandárhoz, majd a 2. hegyi dandárhoz volt beosztva. Ezek védték a tolmeini hídfőt. Emléktáblájuk ott van a hegyen. Igaz, nem a 3. ütegé, hanem az 1. és a 4. ütegé. De talán ott van a 3. is valahol, csak jól körül kell nézni. A jelvényen pedig a felirat a 3/5-ös hegyi ágyús ütegre vonatkozik, amelyet pozíciós ütegként alkalmaztak rohamelhárításra.

Subscribe
Visszajelzés
guest
2 Hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gabesz
Gabesz
23 napja

Nagyon szép megfejtés Miklós! GRATULÁLOK!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x