Esztergom város házi ezrede. Esztergom, Bars és Hont vármegyék lakosságából toborozták a legénységét. Ők zömmel magyarok, kisebb részben szlovákok voltak. A 65. gyalogdandárba, illetve a 33. hadosztályba tartozott az ezred. Ennek parancsnoka volt Karl Magerl von Kouffheim ezredes, akiről részleteket itt lehet olvasni.
A 33. hadosztály keretében a háború első felében az orosz fronton harcoltak előbb az V. majd a IV. hadtestbe beosztva. 1914-15 telén az Uzsoki-hágó védelmében vettek részt Szurmay altábornagy hadtestében. A gorlicei áttörést követően Galicia és Bukovina határán voltak állásban. 1917 októberében vezényelték át őket az olasz frontra, ahol hamarosan kijutottak a Piave frontszakaszra. Részt vettek a júniusi nagy offenzívában. Támadási irányuk Asiago mellett volt kijelölve. Ekkorra az ezredet kivették korábbi kötelékéből és az 52. hadosztályba sorolták be, a III. hadtestben. A háború vége az ezredet ebben az állásban érte.
A bejegyzéshez csatolt csoportkép szerintem 1917 nyarán készülhetett még Galiciában. Három katona is viseli az ezred jelvényét a sapkáján, középen a két gomb közé tűzve. A jelvény felirata „Mindvégig kitartunk!” jól jelzi az időszak hangulatát. A háborús eufóriának már régen vége, de a hazának tett szolgálat kötelesség. Egyszerűségében nagyon kifejező, tiszta jelvény. Létezett egyszerű lemezből készült és zománcozott változat is.
A sapkajelvények grafikai és ötvösművészeti csodák. Mégis a legletisztultabb, a 26. gyalogezred “Mindvégig kitartunk” (mert kötelesség) szimbóluma érintett meg… és látva a képen fiaink elkötelezett tekintetét (a történelem ismeretében) ez a legmegrendítőbb.
Ezt a komoly vagy tán inkább komor, távolba meredő tekintetet szokták hét mérföldes tekintetnek hívni. A háború második felében készült képeken gyakori. A sok nehézségen átment, borzasztó dolgokat megtapasztalt katonák merengő tekintete ez. Néha valami leírhatatlan szomorúság vagy döbbenet, riadtság is látszik rajtuk. Valóban megrendítő látvány. Főleg, mikor fiatal, szinte gyerek katonák arcán látni ezt.
[…] ápolnak. Egyikük sapkáján jól látható a 26-os jelvény. Hasonlóan a korábban bemutatott 26-os viselési fotóhoz, ez a kép is feltehetőleg 1917 tavaszán […]