Fegyverzet

Lohner “Nyílrepülő”

A Lohner Pfeilflieger a hátrafelé nyilazott szárnyakról kapta nevét. 1912-ben készült el az első példány. Hamarosan katonai használatra is gyártották. A gépek sorozatait az egyre növekvő teljesítményű hajtóművek szerint osztályozták. A különböző változatokból körülbelül 270 darab épült. A gépeket nagyobb részt Fischamendben, kisebb részt Budapesten gyártották. Budapesten az Első Magyar Léghajó és Repülőgép Rt a Lohner B II és B VII tipusokat gyártotta 1913-tól a Hungária körúton.

A B III változat kétüléses felderítő gép volt. Eleinte gyenge, 100 LE teljesítményű Mercedes motorokkal szerelték. Alacsony sebessége és repülési magassága miatt sebezhető volt. Punka György repüléstörténész cikkében azt olvashatjuk, hogy az első Lohner már 1914 augusztus 14-én lezuhant. Az orosz harctéren nem tudott 500 méteres repülési magasság fölé kerülni és gyalogsági fegyverekkel  (puskával) lelőtték. Egy másik példányt két nappal később repülés közben baleset érte és szintén lezuhant. A katonai használatra alkalmatlan típust a B VII sorozat váltotta fel. Ennek már erősebb, 160 LE teljesítményű motorja volt. De ez a gép sem volt képes 3000 méter fölött repülni. Sebessége szintén kicsi volt, 137 km/óra. Erre a gépre már került védő géppuska is.

A sokféle repülőgép típus megihlette a jelvénygyártókat. A Lohner Pfeil sokkal kisebb példányszámban készült, mint a Monarchia másik felderítő alaptípusa, az Hansa Brandenburg. Mégis, ez a gép is megjelenik az egyik jelvény változaton. A bejegyzéshez a leggyakoribb, 1914-1918 évszámokkal ellátott lemezjelvényt mellékelem. Ugyanez a jelvény évszám nélkül, a gép finom részleteit hangsúlyozva is készült: a háttér részeit kireszelték a gép bonyolult körvonala mögül. A teli változat hadifémből készült, a kireszelt ezüstözött vagy ezüst volt.

A jelvény és egyéb propaganda anyagok gyártóit nem a gépek teljesítménye, tulajdonságai érdekelték. Sokkal inkább a repülőgép látványa. A kisméretű, fordulékony, gyors vadászgépek nem voltak elég látványosak. Ezért inkább a felderítők, sőt néhány háború előtti extravagáns sárkánnyal rendelkező gép jelenik meg a jelvényeken. Mellékelek egy levélzárót is, amin szintén a Lohner Nyílrepülő képét látjuk

Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x