A nemzeti áldozatkészség szobra
A szobrot adományok gyűjtése céljából 1915 tavaszán emeltette az Auguszta Alap és a Hadsegélyező Hivatal. A kivitelezéssel a kor ismert szobrász művészét Sidlo Ferencet bízták meg. Ő több sapkajelvényt is tervezett, például a négyes honvédek sárkányos jelvényét is (ezt egy másik bejegyzésben mutatom be). 1915 szeptember 12-én avatták fel a szobrot Budapesten a Deák téren.
Ebben az időben a bécsi „Wehrmann in Eisen” szobor mintájára a Monarchia sok településén állítottak fel fa szobrokat. Ezekbe adományok fejében vásárolt vas szögeket lehetett beverni. A fa szobrokból így lett vas szobor. Korábban már írtam a Székelyudvarhelyen felállított „Vas-székelyről”. Ez a szobor is hasonló volt, és ez volt az első ilyen szobor Magyarországon. Az adományozást nem csak a vas lapkák felhelyezése bizonyította (sokan a nevüket bevésették a lapkába), hanem az adományozásról szóló emléklap is. Meg lehetett vásárolni a szobrot ábrázoló szép, zománcos jelvényt is.
A jelvény zöld és kék zománcozással is készült, a kék ritkább. A tűvel rendelkező nagyobb jelvény mellett árusítottak kisebb méretű gomblyuk jelvényeket is. A kollekciót a jelvény képével díszített levelezőlap, boríték és levélpapír egészítette ki. A nagyobb jelvény ára két korona volt.
[…] beütni. A szögeket adomány fejében lehetett megkapni. Korábbi bejegyzésekben írtam már a budapesti és a székelyudvarhelyi emlékműről. Ebben a bejegyzésben Nyitra város vas turulját […]
Láttam már nyakkendőtű változatban is.
Saját kompozícióm a témáról.
Köszönöm szépen, nagyon mutatós a kétféle jelvény a papírokkal!