Körutazás a Monarchiában

Triglav, Zlatorog

A 2. hegyi lövész ezred (korábbi 27. Landwehr gyalogezred) parancsnoksága Laibachban (ma Ljubljana) volt. Az ezred legénysége szlovén nemzetiségű volt. A jelvényükön egy zergét lehet látni. De miért? Más ezredjelvényeken az állatábrázolás inkább sas (gyakran kétfejű) vagy oroszlán szokott lenni. Miért éppen egy nem túl harcias növényevő állat került a jelvényre? Sokáig nem volt semmi támpontom, ami ezt magyarázni tudta volna.

Mostanában túrát terveztem a Bohinji tóhoz. Ez a vidék már a Juliai-Alpok része, a legmagasabb vonulatok előtti terep. Innen lehet továbbmenni a Triglavhoz, ami a hegylánc és Szlovénia legmagasabb csúcsa. A dél-nyugati oldalánál húzódott a frontvonal a Nagy Háború idején. Böngészés közben találtam fotókat egy zergeszoborról, ami kísértetiesen hasonlít a jelvényen ábrázolt állathoz. Maga a szobor nem tűnik réginek, de mivel a jelvényen is szerepel, biztosan állt már egy korábbi változata 120 éve is. A szobor neve Zlatorog, vagyis arany szarv. A netes források bőven írnak egy régi szlovén mondáról, amely szerint Aranyszarv a Triglavon elásott kincshez vezeti el a keresőt. Már ha találkozik az állattal. Eddig persze senki nem látta, így a kincs ma is fent van a hegyen. Lehet próbálkozni!

Aranyszarv egy másik településen is kapott szobrot. De az nem zergét, hanem kőszáli kecskét ábrázol, nagy, hátrafelé ívelt szarvval. Sajnos, a monda nem mondja meg egyértelműen, hogy zerge vagy kecske Zlatorog…

Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x