Különleges egységek

Magashegyi századok

A Nagy Háború előtt az Alpok határait védő egységek megalakítása elkezdődött. A tiroli tartományi lövészezredek és a klagenfurti és laibachi Landwehr ezredek hegyi kiképzése megtörtént. Felszerelésük is a magashegyi terepviszonyoknak megfelelő volt. Az olasz támadáskor viszont kiderült, hogy az öt ezred önmagában nem képes a svájci határtól az Adriáig terjedő frontszakaszt megvédeni, erős kiegészítésre szorul. Ennek megfelelően ezeket a speciális képességekkel rendelkező egységeket csak olyan alpesi terepeken alkalmazták, amelyeken a hagyományos kiképzésű és felszerelésű csapatok nem voltak képesek kielégítő teljesítményt nyújtani. Még a hegyi dandárok sem.

A meglévő öt magashegyi ezred mellé még így is további egységeket kellett felállítani. Ezek voltak a magashegyi századok (Hochgebirgskompanie). Ezek feladata a felderítés, az alpesi viszonyok között működő utánpótlási vonalak (pl. drótkötélpályák magashegyi ösvények) őrzése, azok műszaki karbantartása volt. Szervezésük 1916-ban kezdődött előbb Streifkompanie (csapásmérő század), majd 1917-től Hochgebirgskompanie (magashegyi század) néven. A századok személyi állománya a Monarchia teljes területéről származhatott. A belépés feltétele a magashegyi tapasztalat volt, amelyet főként a tisztek között gyakran korábbi sportteljesítményekkel lehetett bizonyítani.

A századok három szakaszból álltak, ezek egyike gépfegyver szakasz volt (két Schwarzlose géppuskával). Rendelkeztek még három hegyi vezető rajjal, két telefonos rajjal és egy műszaki rajjal. Felszerelésük a magashegyi terephez alkalmazkodott. Hátizsák, bot, hótalpak, hószemüveg, bakancs, hágóvas, majd 1918-tól teljes sífelszerelés, kötél, kamásli, hókesztyű, viharkabát és fehér álcázó öltözet tartozott a felszereléshez. Sajnos adatokat nem tudtam felderíteni a magashegyi századok tevékenységéről. A források egyes kiemelkedő bevetéseket említenek, például az Ortler-hágóban a 24-es század részvételével. A fennmaradt egyetlen jelvény a 25. magashegyi századé volt. Nem tudom, hogy volt-e ennél magasabb számozású alegység is, illetve, hogy az alacsonyabb számok mindegyikéhez tartozott-e megfelelő alegység (úgy gondolom, hogy igen).

Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x