Sapkajelvényes lapok

36. lövész ezred

„Kitartás fiúk!” szól a 36. Landwehr gyalogezred rutén nyelvű felirata. Ez lehetett az ezred jelmondata, amit a nehéz helyzetekben maguk elé idéztek. Az ezredet 1899-ben állították fel Kelet-Galíciában, Kolomea, Stanislau és Czortków térségében. A parancsnokság Kolomeában volt. A 43. hadosztályba volt beosztva az ezred. Ez a hadosztály 1916 közepéig az orosz fronton különböző hadtestekhez rendelve harcolt. 1916 végétől áttelepült az olasz frontra.

A jelvény szimbolikájának és feliratának megfejtése nem könnyű feladat. Amit gyorsan meg lehet tudni, a „hlopec” szó jelentése, ami srácot, fiút jelent, és több szláv nyelvben is van hasonló hangalakú szó. A ruténbe feltehetőleg lengyel közvetítéssel érkezett. Következő lépésként a szóhoz az alkalmazó népcsoportot volt szükséges megtalálni. A jelenlegi rémes háború hatására minden lehetséges fórum az ukrán egységet hangsúlyozza, ami politikailag fontos lehet, de nem fedheti el, hogy a mai Ukrajna soknemzetiségű ország. A magukat ukránként definiáló állampolgárok is történelmileg többféle népcsoporthoz tartoztak. Ezek rokon népek voltak, de nem azonosak, és az eltérések a nyelvben, kultúrában de még a vallásban is megmutatkoztak. A Kárpátok előterében élő népcsoportok ugyanis görög katolikus vallásúak és nem ortodox görög keletiek.

A források szerint a ruszin is több népcsoport gyűjtőneve. A négy népcsoport a Beszkidektől Bukovináig, illetve a régi Máramaros vármegye egész területén helyezkedett el. Én úgy gondolom, hogy a jelvény leginkább a déli népcsoportra a huculokra emlékeztet. Egyrészt a hlopci szó is főleg ezt a népcsoportot illeti, másrészt a jelvényen látható favágó fejszék a huculok fő foglalkozására, a fakitermelésre és tutajozásra utalnak. Még egy apró adalék a huculok mellett: Kolomeában, a 36-os ezred központjában van két hucul múzeum is.

A jelvényen látható két ellenség ábrázolás. A jobbra ágaskodó medve egyértelműen Oroszországra utal. A bal oldali fán gubbasztó macska hagyományosan az olaszokat jelölte a nagy Háború idején. Mivel az ezred mindkét fronton harcolt, ez a két értelmezés megalapozottnak tűnik.

Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x